Błędny przelew bankowy – jak odzyskać pieniądze?

Błędny przelew bankowy – jak odzyskać pieniądze?

Poradnik Klienta

Błędny przelew bankowy – jak odzyskać pieniądze? – Zrobiłeś przelew na krótkie konto? Sprawdź jak odzyskać pieniądze. Dzięki nowoczesnym przepisom będzie wówczas wybór łatwiejsze. W nauce wystarczy umówić się ze swoim bankiem, a konsultanci rozwiążą sprawę za nas. Poinformują odbiorcę przelewu o konieczności zwrotu środków, natomiast on istnieje zobowiązany to zrealizować w okresie 30 dni. Czy rzecz może pójść nie tak?

Błędny przelew bankowy – jak odzyskać pieniądze?

 

Błędny przelew bankowy? Teraz łatwiej o zwrot pieniędzy
Zrobiłeś przelew na krótkie konto? Jeszcze do nowa taki błąd mógł cię wiele kosztować. Po implementacji unijnej dyrektywy w historii usług płatniczych w 2011 roku, przelewy realizowane istniały na platformie samego numeru konta. Banki nie były więc obowiązku weryfikowania czy napisane przez nas informacje personalne odbiorcy przelewu zgadzają się z danym numerem rachunku. Przypomnijmy, że uznaje on aż 28 cyfr, czyli o wadę było nietrudno. Jeśli więc przybyło do pomyłki i autoryzowaliśmy przelew na krótkie konto, bank nie ponosił żadnej odpowiedzialności za błędny przelew i zwrot pieniędzy do nadawcy. Co dobrze, konsultanci banku nie mieli obowiązku pomagania roztargnionym klientom, a tajemnica bankowa uniemożliwiała uzyskanie danych osobowych osoby, której omyłkowo przelaliśmy pieniądze. Co zatem mogliśmy dokonać?

Jeśli odbiorca przelewu nie zwrócił pieniędzy, a my nie znaliśmy jego znanych, wytoczenie sprawy w stosunku nie było możliwe. Same co potrafili spowodować to zgłosić na policję podejrzeniu przestępstwa przywłaszczenia z art. 284 KK1. Dawało to propozycję sprawdzenia danych użytkownikowi przelewu i skierowania rzeczy do wniosku. Tylko klienci niektórych banków mogli zwrócić do pracy dyspozycję “Uwagę w odzyskaniu pieniędzy” (jej koszt to 100-150 zł), jaka była rodzajem reklamacji do banku. Po otrzymaniu pisma, bank nadawcy umawiał się z bankiem odbiorcy przelewu, natomiast tenże informował klienta o konsekwencjach złamania art. 405 KC o bezpodstawnym wzbogaceniu2 i szkoliłem o konieczności zwrotu pieniędzy. Więcej bank nie mógł dodatkowo nie musiał spełniać.

Jak odzyskać pieniądze z przelewu do niewłaściwej osoby w 2019 roku?
W kwietniu 2018 roku podpisana została nowelizacja ustawy, jaka ma ułatwiać odzyskanie pieniędzy z przelewu stworzonego na złe konto. Teraz, gdy wykonamy przelew na zły numer konta, możemy powiadomić o tym bank, natomiast w czasie 3 dni poinformuje odbiorcę przelewu o obowiązku zwrotu pieniędzy w układzie kolejnych 30 dni codziennych. Zaproponowana forma będzie mieć trochę etapów:

Zgłoszenie przez użytkownika wykonanie błędnego przelewu do odpowiedniej firmie finansowej (Bank lub SKOK).
Prowadzący rachunek podmiot ma 3 dni na poinformowanie konsumenta o błędzie i konsekwencjach wychodzących z braku zwrotu pieniędzy.
Osoba, która otrzymała omyłkowy przelew ma 30 dni na przełom przelanych środków pieniężnych.
Zwrot pieniędzy może spotkać na dodatkowy rachunek techniczny. Co dobre, osoba zwracająca jest daną pełną anonimowość. Zwrot środków przebiega w porządku 1 dnia roboczego.
W sprawy, w jakiej pieniądze nie zostaną zwrócone w czasie 30 dni, bank lub SKOK wydaje pieniądze z osobnych środków finansowych.
Warto zwrócić uwagę na ostatnie, że odbiorca błędnego przelewu nie poniesie żadnych wydatków powiązanych z wpłaceniem pieniędzy. Obciążony jednak może zostać klient, który popełnił błąd. Jeśli odbiorca przelewu nie będzie wybierał zwrócić pieniędzy, bank ma obowiązek znaleźć jego znane personalne, co da nam zgłosić sprawę do sądu.

Kiedy uzyskamy zwrot przelewu?
W czasie 30 dni codziennych od otrzymania powiadomienia z banku, odbiorca błędnego przelewu ma obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy. Przelew zwrotny tworzony jest na specjalnie przygotowany do tego sensie rachunek techniczny.

Pieniądze z rachunku technicznego zostaną przelane na bliskie konto inne w układzie samego dnia codziennego. Co ważne, za zwrot pieniędzy bank nie będzie wykorzystywał żadnych opłat.

Czy można anulować przelew na zły rachunek?
Czy można cofnąć przelew internetowy? Jak daleko, jednak tylko pod pewnym warunkiem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, po zakończeniu przelewu na konto niewłaściwej pani nie będzie możliwe automatyczne odzyskanie środków. Jeśli natomiast zareagujemy wystarczająco szybko, błędny przelew będzie ważna anulować. Zlecenia przelewów księgowane są razem z okresem sesji Elixir. W wielu bankach możemy swobodnie modyfikować transakcje wyglądające na realizację.

Jak anulować przelew bankowy na 3 sposoby:

W wielu firmach anulowanie umowy jest możliwe już z zakresu bankowości internetowej. Wystarczy wpaść w zakładkę “przelewy oczekujące” i kliknąć opcję “anuluj przelew”, a pieniądze wrócą na bliskie konto.
Jeśli nie widzimy przelewów oczekujących, warto jak łatwo umówić się z człowiekiem banku, który anuluje przelew za nas. Wystarczy jeden telefon na infolinię banku.
Trzecim środkiem na ostatnie, jak anulować przelew jest udanie się do placówki banku, a ludzie na polu wycofają transakcję.
Procedura anulowania przelewu może się nieco różnić, zależnie od banku. Ile kosztuje anulowanie przelewu? Koszt usługi znajdziemy w tabeli opłat naszego banku. Niektóre firmy umożliwiają wzięcie spośród obecnej drodze zupełnie za darmo. Cofnięcie przelewu nie będzie już możliwe po jego zaksięgowaniu. Wtedy potrzebna będzie dostępna reklamacja do banku, o jakiej mówili wcześniej.

Błędny przelew między własnymi rachunkami
Dość powszechnym działaniem jest pomyłka w przelewach między rachunkami chodzącymi do tego tegoż płatnika. Transfery w tego tegoż banku nie są stosowane przez system ELIXIR, tylko online. Dlatego pieniądze są księgowane natychmiast.

Zamierzałeś przelać gotówkę na konto oszczędnościowe, a przez pomyłkę dotarła na twoje konto walutowe. Jeśli planujesz odzyskać pieniądze, będziesz wymagał wziąć dwukrotnie ponieść koszty przewalutowania i zapłacić prowizję od transakcji. W fakcie tego typu pomyłek banki raczej niechętnie przyjmują reklamacje. Wszystko chce od silnej opinii konsultantów.

Przelew bankowy na niebędący lub nieaktywny rachunek – co pisać?
Przelew bankowy na nieżyjący rachunek właściwie nie powinien się zdarzyć. System bankowości internetowej powinien wykryć błąd już na etapie wpisywania numeru konta i kontroli finalizacji przelewu. Jeśli natomiast dojdzie do przelewu, to bank automatycznie rozwiąże go przy kolejnej sesji Elixir.

Pieniądze powinny wrócić do nadawcy w okresie od 1 do 4 dni codziennych. Skoro tak się nie stanie, musimy złożyć skargę do banku. Podobna procedura zostanie ukończona w sukcesu przelewu na już nieaktywne (zamknięte) konto.

Chargeback – odzyskanie pieniędzy z strony kredytowej
Coś innym środkiem odzyskania pieniędzy jest chargeback, czyli reklamacja płatności kartą. Usługa ta umożliwia zwrot środków za płatności zrealizowane kartą płatniczą Visa lub MasterCard oraz wypłaty gotówki w bankomatach i oddziałach banku. Z chargeback możemy wykorzystać w sprawy jeśli nie otrzymaliśmy zakupionego przez internet produktu lub usługi; naszą kartę obciążono podwójnie za tę jedyną transakcję; bankomat wypłacił nam jedynie część pieniędzy, przy obciążeniu konta pełną kwotą etc.

Zależnie od powodu reklamacji, okres jej oddania może wynieść 45, 60, 90, 120 i 540 dni od dnia wykonania transakcji. Jeśli zgłoszenie pokaże się zasadne, obecne w czasie kilkudziesięciu dni klient otrzyma zwrot pieniędzy. Chargeback nie obejmuje wpłatomatów zaś nie będzie pomocny przy błędnym przelewie bankowym.

Pomyłka w przelewie raty pożyczki – jak robić?
Firmy pożyczkowe, chodzące w internecie zazwyczaj są kilka kont służących do zapłat. Niezależnie, na jaki rachunek zostaną przelane pieniądze, dług zostanie anulowany. W sukcesu pożyczki ratalnej, warto zlecić przelew stały. Po pierwsze, dzięki takiemu podejściu uniknie się pomyłek, a rata zostanie spłacona w tytule.

Jeśli pożyczkobiorca przeleje pieniądze na zły rachunek, powinien natychmiast poinformować o tym bank. We sądu powinno się określić liczbę i czas zwrotu oraz numer konta, na jaki należy wysłać pieniądze.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments