Błędny przelew bankowy – jak odzyskać pieniądze?

Błędny przelew bankowy – jak odzyskać pieniądze?

Poradnik Klienta

Błędny przelew bankowy – jak odzyskać pieniądze? – Zrobiłeś przelew na niskie konto? Zobacz jak odzyskać pieniądze. Dzięki nowoczesnym przepisom będzie więc zdecydowanie lepsze. W nauk wystarczy skontaktować się ze prostym bankiem, a konsultanci rozwiążą sprawę za nas. Poinformują odbiorcę przelewu o konieczności zwrotu środków, i on stanowi zobowiązany to stworzyć w terminie 30 dni. Czy coś może wyjść nie tak?

Błędny przelew bankowy – jak odzyskać pieniądze?

 

Błędny przelew bankowy? Teraz łatwiej o zwrot pieniędzy
Zrobiłeś przelew na niskie konto? Też do ostatnia taki błąd mógł cię wiele kosztować. Po implementacji unijnej dyrektywy w myśli usług finansowych w 2011 roku, przelewy przeprowadzane były na bazie samego numeru konta. Banki nie miały to obowiązku weryfikowania czy wpisane przez nas informacje personalne odbiorcy przelewu zgadzają się z podanym numerem rachunku. Przypomnijmy, że zamierza on aż 28 cyfr, więc o wadę było szybko. Jeśli więc dotarło do wady i autoryzowaliśmy przelew na niskie konto, bank nie ponosił żadnej odpowiedzialności za błędny przelew i zwrot pieniędzy do nadawcy. Co daleko, konsultanci banku nie mieli obowiązku pomagania roztargnionym klientom, a tajemnica bankowa uniemożliwiała uzyskanie danych osobowych osoby, której omyłkowo przelaliśmy pieniądze. Co więc mogliśmy wykonać?

Jeśli odbiorca przelewu nie zwrócił pieniędzy, a my nie znaliśmy jego oddanych, wytoczenie sytuacji w stosunku nie było dodatkowe. Jedyne co mogliśmy zrobić to zgłosić na policję podejrzeniu przestępstwa przywłaszczenia z art. 284 KK1. Świadczyło więc opcja ustalenia danych odbiorcy przelewu i skierowania rzeczy do sądu. Tylko klienci niektórych banków mogli zwrócić do pracy dyspozycję “Usługę w odzyskaniu pieniędzy” (jej koszt to 100-150 zł), która była rodzajem reklamacji do banku. Po otrzymaniu pisma, bank nadawcy komunikował się z bankiem odbiorcy przelewu, natomiast tenże informował użytkownika o konsekwencjach złamania art. 405 KC o bezpodstawnym wzbogaceniu2 i opowiadał o konieczności zwrotu pieniędzy. Więcej bank nie mógł i nie musiał spełniać.

Jak odzyskać pieniądze z przekazu do niewłaściwej osoby w 2019 roku?
W kwietniu 2018 roku podpisana została nowelizacja ustawy, która planuje ułatwiać odzyskanie pieniędzy z przelewu zrobionego na złe konto. Teraz, gdy wykonamy przelew na niski numer konta, możemy poinformować o tym bank, i w czasu 3 dni poinformuje odbiorcę przelewu o obowiązku zwrotu pieniędzy w porządku kolejnych 30 dni codziennych. Zaproponowana procedura będzie zawierać kilka etapów:

Zgłoszenie przez klienta wykonanie błędnego przelewu do normalnej firmy finansowej (Bank lub SKOK).
Prowadzący rachunek podmiot ma 3 dni na poinformowanie klienci o braku i konsekwencjach wychodzących z braku zwrotu pieniędzy.
Osoba, która otrzymała omyłkowy przelew ma 30 dni na przełom przelanych środków pieniężnych.
Zwrot pieniędzy może zapaść na określony rachunek techniczny. Co ciekawe, osoba zajmująca ma daną pełną anonimowość. Zwrot środków zachodzi w okresie 1 dnia codziennego.
W sprawie, w której pieniądze nie zostaną dane w czasu 30 dni, bank lub SKOK przekazuje pieniądze z osobnych środków finansowych.
Warto zwrócić opinię na to, że klient błędnego przelewu nie poniesie żadnych kosztów połączonych z przekazaniem pieniędzy. Obciążony jednak że zostać klient, który popełnił błąd. Jeśli odbiorca przelewu nie będzie wymagał zwrócić pieniędzy, bank posiada moc znaleźć jego oddane osobowe, co pozwoli nam zgłosić rzecz do wniosku.

Kiedy uzyskamy zwrot przelewu?
W czasu 30 dni codziennych od otrzymania powiadomienia z banku, odbiorca błędnego przelewu ma cel zwrotu pieniędzy do nadawcy. Przelew zwrotny realizowany istnieje na bardzo przygotowany do tego planie rachunek techniczny.

Pieniądze z rachunku technicznego zostaną przelane na nasze konto osobiste w porządku pewnego dnia roboczego. Co istotne, za zwrot pieniędzy bank nie będzie korzystał żadnych opłat.

Czy można anulować przelew na niewłaściwy rachunek?
Czy można cofnąć przelew internetowy? Jako dużo, a tylko pod pewnym warunkiem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, po wykonaniu przelewu na konto niewłaściwej pani nie będzie dodatkowe automatyczne odzyskanie środków. Jeśli natomiast zareagujemy wystarczająco szybko, błędny przelew będzie można anulować. Zlecenia przelewów księgowane są zgodnie z czasem sesji Elixir. W wielu bankach możemy swobodnie modyfikować transakcje polujące na realizację.

Jak anulować przelew bankowy na 3 sposoby:

W wielu instytucjach anulowanie sprawy jest dodatkowe już z okresu bankowości internetowej. Wystarczy zajść w zakładkę “przelewy wyglądające” i kliknąć opcję “anuluj przelew”, a pieniądze wrócą na nasze konto.
Skoro nie widzimy przelewów oczekujących, warto jak najszybciej skontaktować się z człowiekiem banku, który anuluje przelew za nas. Wystarczy jeden telefon na infolinię banku.
Trzecim środkiem na to, jak anulować przelew jest udanie się do placówki banku, i ludzie na zajęciu wycofają transakcję.
Procedura anulowania przelewu potrafi się nieco różnić, zależnie od banku. Ile kosztuje anulowanie przelewu? Koszt usługi odkryjemy w tabeli opłat naszego banku. Niektóre instytucje umożliwiają skorzystanie z obecnej możliwości zupełnie za darmo. Cofnięcie przelewu nie będzie już możliwe po jego zaksięgowaniu. To konieczna będzie otwarta reklamacja do banku, o której mówili wcześniej.

Błędny przelew między innymi rachunkami
Dość powszechnym działaniem jest pomyłka w przelewach między rachunkami należącymi do tego jedynego płatnika. Transfery za tego jedynego banku nie są obsługiwane przez organizm ELIXIR, tylko online. Dlatego pieniądze są księgowane natychmiast.

Zamierzałeś przelać gotówkę na konto oszczędnościowe, a przez pomyłkę dotarła na twoje konto walutowe. Jeśli planujesz odzyskać pieniądze, będziesz musiał wziąć dwukrotnie ponieść koszty przewalutowania i zapłacić prowizję od transakcji. W sukcesu tego standardu pomyłek banki raczej niechętnie przyjmują reklamacje. Wszystko chce od dobrej opinii konsultantów.

Przelew bankowy na nieżyjący lub nieaktywny rachunek – co wydawać?
Przelew bankowy na nieżyjący rachunek właściwie nie powinien się zdarzyć. System bankowości internetowej powinien znaleźć błąd teraz na okresie wpisywania numeru konta i kontroli finalizacji przelewu. Jeśli natomiast dojdzie do przelewu, to bank automatycznie rozwiąże go przy kolejnej sesji Elixir.

Pieniądze powinny wrócić do nadawcy w terminie od 1 do 4 dni codziennych. Gdyby tak się nie stanie, musimy zwrócić skargę do banku. Podobna procedura zostanie wykonana w sukcesu przelewu na już nieaktywne (zamknięte) konto.

Chargeback – odzyskanie pieniędzy z umowy kredytowej
Kilka innym sposobem odzyskania pieniędzy jest chargeback, czyli reklamacja płatności kartą. Pomoc ta pomaga zwrot środków za płatności zrealizowane kartą płatniczą Visa lub MasterCard oraz wypłaty gotówki w bankomatach i oddziałach banku. Z chargeback możemy wziąć w sprawie jeśli nie otrzymaliśmy zakupionego przez internet produktu czy usługi; naszą kartę obciążono podwójnie za tę tąż transakcję; bankomat wypłacił nam tylko część pieniędzy, przy obciążeniu konta pełną kwotą etc.

Zależnie od powodu reklamacji, czas jej złożenia może wynieść 45, 60, 90, 120 i 540 dni od dnia wykonania transakcji. Jeśli zgłoszenie wykaże się zasadne, to w czasu kilkudziesięciu dni klient otrzyma zwrot pieniędzy. Chargeback nie obejmuje wpłatomatów dodatkowo nie będzie ciepły przy błędnym przelewie bankowym.

Pomyłka w przelewie raty pożyczki – jak postępować?
Firmy pożyczkowe, realizujące w internecie zazwyczaj mają kilka kont dostarczających do zapłat. Niezależnie, na jaki rachunek zostaną przelane pieniądze, dług zostanie anulowany. W sukcesu pożyczki ratalnej, warto zlecić przelew stały. Po pierwsze, dzięki takiemu podejściu uniknie się pomyłek, a rata zostanie uregulowana w tytule.

Jeśli pożyczkobiorca przeleje pieniądze na niewłaściwy rachunek, powinien natychmiast poinformować o tym bank. We wyniku powinno się określić kwotę i czas zwrotu oraz numer konta, na jaki należy wysłać pieniądze.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments