Poznaj najważniejsze składniki odżywcze obecne w rybach

Poznaj Najważniejsze Elementy Odżywcze To W Rybach

Poradnik Klienta

Poznaj Najważniejsze Punkty Odżywcze Ważne W Rybach Świeże ryby – często te ciężkie i morskie (łosoś, śledź, makrela), ale i hodowlane (pstrąg, karp) – obfitują w witaminy, mikroelementy także inne składniki odżywcze. Które spośród nich karmić i dlaczego? Poznaj powody, dla jakich warto urozmaicić jadłospis, dostarczając do niego ryby morskie i słodkowodne.

Poznaj Najważniejsze Punkty Odżywcze Ważne W Rybach

Spożycie ryb w Polsce – mimo jeszcze popularniejszej otwartości na świeże smaki, a dodatkowo rosnącej świadomości zdrowego odżywiania – jest dalej małe. Statystyczny Polak wypija ok. 13 kg ryb rocznie, podczas gdy Japończyk blisko pięć razy dużo. Dietetycy zalecają, aby jeść ryby nawet 2-3 razy w tygodniu – ze względu na ich zaletę zdrową i prozdrowotną. Jakie elementy można odkryć w rybach?

Kwasy omega-3
W rybach morskich ważne są m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Czynienie tych związków na układ dobry jest nie do przecenienia: rozpocząwszy od pozytywnego wpływu na działanie rozwoju układu nerwowego, poprzez łagodzenie stanów zapalnych, przeciwdziałanie miażdżycy i zakrzepom, aż po regulowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we naturze. Coraz częściej przypisuje się kwasy omega-3 z życiem antydepresyjnym, a nawet z profilaktyką nowotworów.

Mikro- i makroelementy
W rybach znajdziemy m.in.:

fosfor (bierze wkład w procesach regeneracyjnych),
selen (jest życie antyoksydacyjne i dba komórki przed działaniem wolnych rodników),
jod (wspomaga dobre działanie tarczycy),
fluor (pamięta o stan kośćca i zwiększa zęby).
Więcej w ciele ryb ważne są witaminy: A, E i C. Jest ono też bogate źródło witaminy D, jaka jest wyjątkowo ważna w życiu homeostazy organizmu, myśli o jego solidność a zajmuje związek z ważną pracą układu hormonalnego.

Potrzebne białka i aminokwasy
Mięso ryb wybiera się wysoką ilością białka oraz lizyny, cysteiny i metioniny, czyli aminokwasów niezbędnych ludzkiemu organizmowi, a przez niego niewytwarzanych. Cechują się wysoką strawnością oraz są brane w prawie 90%. Pamięta więc skuteczny pomysł na pełny stan odżywienia organizmu – a przy tym płaci budowę mięśni, produkcję kolagenu, poprawia koncentrację.

zobacz również Poznaj najważniejsze składniki odżywcze obecne w rybach

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments